“Matka chrzestna samby” kończy 70 lat

Beth Carvalho, nazywana “matką chrzestną samby” (madrinha do samba) 5 maja skończyła 70 lat. Dla formalności przypominamy, że samba liczy sobie już 100 lat.

Beth Carvalho przyszła na świat w Rio de Janeiro. Na jej karierę ogromny wpływ mieli rodzice: ojciec przyjaźnił się z wieloma muzykami, a od matki mała Beth dostała swoją pierwszą gitarę. W wieku zaledwie 6 lat Beth pierwszy raz wystąpiła przed szerszą publicznością – zaśpiewała w radiowym programie “Trem da alegria” i od razu zdobyła nagrodę za najlepszy występ.

Młodość przyszłej diwy samby upłynęła na spotkaniach muzycznych z przyjaciółmi i pierwszych próbach pisania tekstów. Beth pracowała także jako nauczycielka gry na gitarze. Od najmłodszych lat Beth darzyła ogromnym podziwem jedną z najlepszych szkół samby w Rio, Mangueirę. Dzisiaj ten podziw jest w pełni odwzajemniony i Beth Carvalho jest jedną z ikon szkoły.

Podczas 50 lat swojej kariery scenicznej, Beth pracowała z wielkimi artystami muzyki brazylijskiej, takimi jak: Jorge Aragão, Zeca Pagodinho, Almir Guinéto, Bezerra da Silva, Luiz Carlos da Vila, Arlindo Cruz, Jovelina Pérola Negra i Grupo Fundo de Quintal. Nagrała 34 płyt CD i 5 DVD. Zdobyła wiele nagród muzycznych i posiada liczny fan klub w Brazylii i za granicą. Do jej najsłynniejszych utwórów należą: “1800 colinas”, “Coisinha do pai” i “Vou festejar”.

O sambie, ukochanym gatunku muzycznym Beth Carvalho, będziecie mogli dowiedzieć się więcej już w czerwcu, podczas 14. Festiwalu Bom Dia Brasil. Przygotujemy dla Was wykłady, pokazy filmowe oraz lekcje samby.