O NAS

Jesteśmy grupą ludzi, których połączyła miłość do Ameryki Południowej, a szczególnie do Brazylii. Są wśrod nas zarówno studenci, jak i korpoludki, artyści, muzycy, rodowici Brazylijczycy, jak również przedstawiciele innych nacji. Tak jak Brazylia jest krajem dla wszystkich (“Brasil, o país de todos”), tak i w naszej Fundacji jest miejsce dla każdego, kto kocha Brazylię. Nasza działalność w Fundacji sprawia, że jest to miłość w pełni odwzajemniona. Więcej na temat osób tworzących Fundację możecie dowiedzieć się tutaj.

Fundacja Kultury Brazylijskiej Macunaíma od wielu lat przybliża Brazylię Polakom. Opowiadamy o historii, kulturze, muzyce i folklorze tego fascynującego kraju. Przedstawiamy trudne tematy społeczne, a w rytmie samby potrafimy się bawić tak żywiołowo, jak sami Brazylijczycy. Brazylię w pigułce prezentujemy każdego roku podczas festiwalu Bom Dia Brasil. W tym roku mieliśmy przyjemność organizować go już po raz trzynasty. Więcej informacji o festiwalu można uzyskać tutaj.

Macunaíma to wyjątkowy bohater w brazylijskiej kulturze. Został powołany do życia w 1928 r. przez modernistycznego pisarza Mário de Andrade i od tamtej pory żyje własnym życiem, pojawiając się w charakterystyczny dla siebie, nieprzewidywalny sposób pod różnymi wcieleniami. Jednym z nich jest nasza Fundacja. Macunaíma jest typowym Brazylijczykiem, o ile takowy w ogóle istnieje. Urodził się w lesie amazońskim, lecz poczuł pociąg do wielkiego miasta i przebył długą drogę, aby się w nim znaleźć. Jest troszkę leniwy, jednak nie stroni od przygód. Macunaíma to postać o wielu obliczach, ulega zaskakującym przeobrażeniom i nie ma dla niego żadnych granic, poza jego bujną wyobraźnią. My podobnie – co roku przemierzamy Brazylię wzdłuż i wszerz, szukając inspiracji dla Festiwalu i pozostałych elementów naszej działalności. Jesteśmy otwarci i kreatywni, a różne środowiska, z których pochodzimy, stanowią dla nas nieograniczoną inspirację w wyrażaniu radości życia, tak charakterystycznej dla Brazylijczyków.