14 Festiwal Bom Dia Brasil zakończony

Wszystko co dobre szybko się kończy – potwierdzeniem tego przysłowia jest nasz Festiwal, którego 14 edycja właśnie się zakończyła. Tydzień atrakcji minął w mgnieniu oka, pozostawiając po sobie niezapomniane wrażenia i piękne zdjęcia.

Festiwal rozpoczęliśmy w poniedziałek 13 czerwca – już drugi raz z rzędu w niezwykle nastrojowym miejscu, jakim jest Fort Sokolnickiego na warszawskim Żoliborzu. Uroczystą ceremonię otwarcia uświetnili swoją obecnością m.in. Ambasador Brazylii i ambasadorowie z wielu innych krajów. Przypomnijmy, że Ambasada Brazylii w Polsce objęła nasze wydarzenie swoim honorowym patronatem. Honorowymi patronami Festiwalu był też po raz kolejny Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Prezydent m.st. Warszawy. Podczas otwarcia został wyświetlony film “Sangue Azul”, a miłośnicy fotografii mogli podziwiać wystawę brazylijskiego artysty Marcelo Buainaina.

Po tak uroczystym wstępie, nastąpiła moc kolejnych atrakcji: warsztaty języka portugalskiego, przeprowadzone przez Warsaw School of Languages, spotkanie z sambą, podczas którego odbyliśmy podróż po różnych trendach brazylijskiej muzyki – przewodnikami po świecie samby byli Paweł Kucharczuk (Dyrektor Festiwalu) i Monika Ścibor (jedna z koordynatorek Fundacji, pracująca też dla Fundacji Terra Brasilis). Spotkaniu z sambą towarzyszył film “O samba”. Z kolei inny głośny film “Orfeu Negro” został wyświetlony w ramach Filmowego Klubu Dyskusyjnego.

Na szczególną uwagę zasługuje koncert zespołu Samba Soul, który miał miejsce w nadwiślańskim klubie Fiesta i Siesta. Żywiołowe rytmy samby w interpretacji Luciano, Andre i Alexa nie pozwoliły słuchaczom usiedzieć na swoich miejscach. Koncert zakończył się w typowo brazylijski sposób, czyli wspólną zabawą na parkiecie. Okazji do tańca było podczas tego festiwalu więcej. W weekend odbyły się warsztaty samby z udziałem wszystkich najlepszych instruktorów tego tańca w mieście. To była nie lada gratka spotkać w jednym miejscu takie wybitne postacie jak: Jessica Decker, Kasia Wronka, Klaudia Łucyk, Aga Koś, Marcos Lima i Marta Jaoko.

To, czego nauczyliśmy się na warsztatach, mogliśmy przećwiczyć podczas imprezy Festa Grande w klubie La Playa nad Wisłą. Tego wieczoru pogoda dopisała, było tropikalnie jak w Brazylii. W brazylijski klimat wprowadziły nas dodatkowo animacje i pokazy w wykonaniu Magia do Samba, Belezas do Brasil, Sambalada i capoeiristas z grupy Camangula. Można też było poćwiczyć kroki forró i gafieiry – te tańce należą do elementów brazylijskiego folkloru, które wciąż czekają na odkrycie w Polsce.

Zakończyliśmy Festiwal w poniedziałek cyklem wykładów na temat problemów we współczesnej Brazylii, wraz z Fundacją prof. Andrzeja Dembicza i Fundacją Terra Brasilis.

Takim oto sposobem 14. Festiwal Bom Dia Brasil dopłynął do bezpiecznej przystani. Ekipa Macunaimy składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy brali w nim udział razem z nami. Przez tydzień stworzyliśmy razem nad Wisłą prawdziwą brazylijską społeczność i mamy nadzieję, że przetrwa ona przez kolejne miesiące aż do następnego Festiwalu. Pozostańmy w kontakcie!

Oficjalna Strona Festiwalu

Facebook