KIM JESTEŚMY

 

Jesteśmy pasjonatami kultury latynoamerykańskiej. Większości z nas najmocniej w duszy gra Brazylia, której oddaliśmy się bez reszty! Członkami Fundacji są absolwenci Instytutu Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich oraz Centrum Studiów Latynoamerykańskich UW, pasjonaci wielokulturowości, rodowici Latynosi oraz zapaleni podróżnicy. 

 

Paweł Kucharczuk – to absolwent SWPS, prezes fundacji „Macunaima” oraz dyrektor festiwalu Bom Dia Brasil w Polsce (www.brasil.com.pl). Posiada tytuł „Przyjaciela Brazylii” nadany przez Ambasadę Brazylii w uznaniu wkładu w promowanie i rozpowszechnianie kultury brazylijskiej w Polsce. Jest producentem wydarzeń kulturalnych i komercyjnych, prezenterem radiowym i dj’em. Ma na koncie wiele prestiżowych projektów w Polsce i za granicą m.in. Gala Europejskiej Akademii Filmowej czy dokument dla TVN STYLE „Poza szlakiem – Kuźniar w Rio”. Jego marzeniem jest aby na stare lata zamieszkać w dzielnicy „Leme” w Rio de Janeiro. 

 

Marta Płońska – absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, na pracę dyplomową przygotowała projekt Instytutu Iberoamerykańskiego w Warszawie. Od lat zafascynowana kulturą krajów Ameryki Południowej i Środkowej oraz Półwyspu Iberyjskiego, jednak w jej sercu niezaprzeczalnie króluje Brazylia. Zafascynowana architekturą Oscara Niemeyera, zasłuchana w batucadzie, zauroczona kolorami karnawału. 

 

 

Monika Ścibor – wszystko robi na opak: w Brazylii lepiła pierogi, tańczyła oberka i uczyła języka polskiego; w Polsce je feijoadę, tańczy sambę i mówi po portugalsku. Wraz z Fundacją Szkoła Liderów szkoli Brazylijczyków polskiego pochodzenia jak skutecznie promować polską kulturę. Rękoma brazylijskich artystów wymalowała murale na łódzkich budynkach w ramach galerii miejskiej Urban Forms. Jako członkini Fundacji Kultury Brazylijskiej Terra Brasilis popularyzuje te oblicza Brazylii, które odbiegają od powszechnie znanych stereotypów. I od trzech lat z radością przyczynia się do tego, aby w ramach Festiwalu Bom Dia Brasil, zamieniać Warszawę w jedno z tropikalnych miast w Brazylii!

 

Agnieszka Chebdowska – temperamentna graficzka urodzona w Ameryce Płd w poprzednim wcieleniu, zakochana w Brazylii i Portugalii, na dźwięk samby dostaje szału. W fundacji od roku wspiera wizualną stronę festiwalu.

 

 

 

 

Wiola Starczewska – od 5 lat prowadzi bloga podróżniczego starczewska.com. Zaczęła go pisać jeszcze podczas Erasmusa na Uniwersytecie Roskilde w Danii. Potem był staż w Parlamencie Europejskim w Brukseli, szalona wycieczka do Lizbony i marzenie: pojechać do Brazylii! Marzenie się spełniło. Spędziła bowiem aż 6 miesięcy podróżując od Salvadoru po Florianópolis i Foz do Iguaçu. Po powrocie związała się z fundacją. Odpowiada za social media.

 

 

Sebastian Makowski – logistyka i realizacja.

 

 

 

 

 

Aleksandra Jakubaszek – studentka iberystyki z portugalskim w wersji brazylijskiej. Od lat jest zakochana w Brazylii, choć jeszcze nigdy jej nie odwiedziła.  Kiedyś zamieszka w Kurytybie, albo będzie spędzać pół roku w Polsce i pół gdzieś w Brazylii.  Dołaczyła do festiwalu przy 14. edycji. W ramach fundacji zajmuje się tłumaczeniem i kontaktem z artystami.

 

 

Michał Dybcio – na co dzień uczy języków obcych i w międzyczasie poznaje kolejne, bo to jedna z jego największych pasji. Oprócz tego od czasu do czasu fotografuje, a w kadrach zamyka zarówno ludzi, jak i wydarzenia, w których uczestniczą. Kocha Portugalię i Brazylię i w każdym z tych dwóch krajów mógłby zamieszkać na stałe. O swoich podróżach pisze na blogu whereverblog.com, bo lubi dzielić się ze światem tym, co udało mu się zobaczyć.

 

 

Julita Rękawek – archeolożka, pasjonatka sztuki naskalnej, zapalona podróżniczka i autorka bloga archeopasja.pl. W pierwszą prawdziwą podróż wyruszyła w 2000 r. na Bliski Wschód. Od tego czasu odwiedziła 32 kraje i postawiła stopy na 4 kontynentach. Mieszkała i podróżowała po Ameryce Północnej przez ponad 6 lat. W Ameryce Południowej spędziła blisko rok, w tym 8 miesięcy w jej ukochanej Brazylii. Wspiera stronę techniczno-wizualną, zajmując się m.in. stroną internetową fundacji.

 

Joanna Kubielska – rzuciła pracę i bezpieczne życie i wyjechała w półroczną podróż po Ameryce Południowej. Do Polski wróciła po roku, zmieniona i zakochana w Brazylii. Tygodniowy pobyt w Rio zamienił się w 3 miesięczne mieszkanie. Od tego czasu do Brazylii wróciła jeszcze dwa razy a w przyszłości planuje wyprowadzkę do Cidade Maravilhosa. Swoje przygody opisuje na blogu maibleiwu.com. W fundacji odpowiada za media i promocję.

 

 

 

Współpracują z nami również: Kasia Rawska, Aleksandra Rutyna, Jola Kowalak, Anna Tomasiewicz (caipiroska.pl)