Złoty Standard karnawału

Szkoły samby występujące na Sambodromie w Rio de Janeiro już po raz 45. będą walczyły o nagrodę Estandarte de Ouro (Złoty Standard) w 16 kategoriach, m.in. najlepsza szkoła, motyw muzyczny, bateria, tancerz, tancerka.

Przed dwunastką sędziów nie lada wyzwanie. Będą musieli wybrać laureatów 14 kategorii z Grupo Especial (Grupy Specjalnej – najlepsze szkoły) i 2 kategorie w Serii A. Do składu sędziowskiego wraca w tym roku Carlinhos de Jesús, wielokrotnie nagradzany tancerz i choreograf ze szkoły Estação Primeira de Mangueira. „Każdy tancerz samby marzy o Estandarte de Ouro. Gdy ja występowałem, bardzo chciałem ją zdobyć” – wyznał Carlinhos, który zdobył nagrodę jako najlepszy tancerz (1985 r.) i pięciokrotnie jako choreograf.

Nagroda Estandarte de Ouro jest przyznawana od 1972 r. Przez ten czas najwięcej tytułów w różnych kategoriach zdobyła szkoła Mangueira (83), na drugim miejscu rankingu znajduje się Salgueiro (73) oraz Império Serrano (65). W zeszłym roku szkoła Imperatriz triumfowała w kategoriach: najlepsza szkoła oraz najlepsza samba de enredo. Trzymajcie mocno kciuki za swoich faworytów w tym roku! 🙂