20-lecie Bom Dia Brasil Festiwal (2-14.09.2023 Warszawa)

Bom Dia Brasil Festiwal 2 – 14.09.2023 Warszawa

20-lecie Festiwalu Bom Dia Brasil

Organizator: Fundacja Macunaima

Zapraszamy na Festiwal Brazylijski Bom Dia Brasil w Warszawie. W tym roku celebrujemy 20-lecie istnienia Festiwalu Brazylijskiego w Warszawie. Historia naszego wydarzenia zaczęła się w 2003 roku podczas pierwszego Weekendu Brazylijskiego w centrum Warszawy. Od tamtego momentu konsekwentnie przybliżamy wiedzę o Brazylii we wszystkich aspektach. Organizujemy parady karnawałowe, panele edukacyjne, przybliżamy wiedzę o Polonii w Brazylii, tworzymy przedstawienia teatralne, koncerty, przeglądy filmów oraz pikniki rodzinne. Dodajemy brazylijskiego kolorytu naszej stolicy i inspirujemy kolejne pokolenia.

Agenda tegoroczna jest niesamowita! Zaprosiliśmy królową karnawału z Rio de Janeiro 2022 – Thai Rodriguez. Thai jest profesjonalną tancerką i choreografką z długa listą sukcesów w Brazylii i na świecie. W Ośrodku Sportu i Rekreacji  Mokotów odbędą się warsztaty taneczne, które przygotują uczestników do niedzielnej parady na Nowym Świecie w Warszawie. W paradzie wezmą udział wszystkie polskie szkoły samby, grupy perkusyjne i grupy capoeira. Dodatkowo na hali sportowej OSiR Mokotów odbędą się zajęcia baile funk z Martą Goncalves. W poniedziałek 4 września odbędzie się Panel Edukacyjny w Domu Kultury Śródmieście pt. Brazylia wczoraj i dziś. Prelegentami wydarzenia będą autorytety w swoich dziedzinach min. Prezes Towarzystwa Polsko-Brazylijskiego Pan Marek Makowski. We wtorek 5 września odbędzie się projekcja filmu biograficznego o ikonie soulu brazylijskiego, Timie Maia. Festiwal zakończymy przedstawianiem muzycznym pt „Avenida de Sudade” z udziałem zespołu Banda da Meia Lua oraz rewii latino As Belezas do Brasil.

 

Paweł Kucharczuk

(Prezes Fundacji Macunaima)

 

Program:

 Otwarcie 20-edycji Festiwalu Bom Dia Brasil

02.09 sobota godzina 12.30-17.00

OSiR Mokótów ul Niegocińska 2a Warszawa

Wejście free, zapisy evenbrite, „cegiełka” na fundacje 50zł

Warsztaty samby karnawałowej z Thai Rodriguez – królowa karnawału Rio de Janeiro 2022, Muza ikony tańca w Brazylii – Carlinhosa de Jesusa, choreografka i profesjonalna tancerka samby.

Warsztaty baile funk wykona choreografka samba coach Marta Goncalves

Asysta perkusyjna Bloco Central.

 

Agenda:

12.30 – Rozgrzewka

13.00 – Thai Rodriguez (poziom podstawowy i średniozaawansowany). Zakresy; praca ramion w sambie, swing de samba, postawa, jak prezentować się ładnie na paradzie.

14.00 – baile funk poprowadzi Marta Goncalves (poziom podstawowy i średniozaawansowany). Zakresy; podstawy taneczne stylu urbano z Rio de Janeiro. Praca bioder i nóg, ramiona i akcenty.

15.15 – Acai & Caffé Break

15.45 – – Thai Rodriguez (poziom średniozaawansowany i zaawansowany). Zakresy; choreografia na paradę Bom Dia Brasil wraz z zespołem perkusyjnym. Jak słuchać i tańczyć podczas parady z bateria de samba?

16.45 – Rozluźnienie

 

02.09 sobota start 22.00 – 4.00

Impreza w klubie Nova ul. Nowogrodzka 31, 00-511 Warszawa

 

„Rio Carnaval” najgorętsza impreza w Warszawie z samba show z królową karnawału z Rio de Janeiro 2022, Thai Rodriguez wraz koncertem zespołu perkusyjnego Bloco Central.

Za dj-ka legendy imprez brazylijskich w Polsce – Alex Baxter & Ed Szynszyl

Wejście do 23.00 – 20 zł i po 23.00 – 30zł

 

03.09 niedziela 15.00 – 17.00

ulica Nowy Świat

Brazylijska Parada na Nowym Świecie 

Celebrujemy 20-lecie festiwalu paradując przez Nowy Świat w Warszawie.

Zapraszamy wszystkie grupy samby, capoeiry, batucady i ogólnie kolorowych ludzi tańca i pozytywnej energii. Parade poprowadzi Królowa Karnawału RIO 2022 – Thai Rodriguez. Towarzyszyć im będą najlepsze grupy sambowe w Polsce, szkoły capoeira oraz zespół – perkusyjny Bloco Central i Ritmo Bloco oraz przyjaciele z całej Polski.

Zapisy na info@macunaima.pl

 

Po paradzie Brazylijskie Popołudnie w domu Kultury Śródmieście na Smolnej 9

 

05.09 wtorek godzina 17.00-20.00

Panel Dyskusyjny pt. Brazylia wczoraj i dziś

Dom Kultury Śródmieście ul Smolna 9

Tematy wystąpień:

  • Brazylia po pandemii. Współczesna mapa geopolityczna.
  • Przyroda i turystyka w Brazylii. Najważniejsze zagadnienia
  • Kultura Afro-brazylijska w literaturze.
  • Nowe inwestycje w Brazylii
  • Polonia Brazylijska dziś…

W trakcie wydarzenia przerwa kawowa oraz mini poczęstunek przekąskami brazylijskimi.

                                                             

 08.09. piątek godzina 18.00-21.00

Ośrodek Kultury Ochoty ul Grójecka 75

Tim Maia (muzyczny/biograficzny Brazil 2014) reż. Mauro Lima

Tim Maia to brazylijski dramat biograficzny z 2014 roku, oparty na książce Vale Tudo – O Some e a Fúria de Tim Maia autorstwa Nelsona Motty, opowiadającej o życiu brazylijskiego muzyka Tima Maia. Jego współautorem i reżyserem jest Mauro Lima, aw rolach głównych występują Robson Nunes, Babu Santana, Alinne Moraes, Cauã Reymond, Valdineia Soriano, George Sauma i Tito Naville. Film śledzi trajektorię jednego z najbardziej lubianych i szanowanych artystów muzyki brazylijskiej, od jego skromnych początków do najbardziej udanego okresu w karierze.

 

14.09 czwartek godzina 19.00-21.00

Uroczyste zamkniecie XX Edycji Festiwalu Bom Dia Brasil

Terminal Kultury Gocław

Ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 24, 03-984 Warszawa

Bilety 50/70zł 

Przedstawienie muzyczne „Avenida de Saudade” (Promenada tęsknoty)  w reżyserii Pawła Kucharczuka  

 W programie: koncert Bossa Novy i MPB w wykonaniu zespołu Banda da Meia Lua oraz gości. Oprawa taneczna w wykonaniu Rewii As Belezas do Brasil, capoeira show oraz samba batucada w wykonaniu Sereia de Varsovia.

Bilety 50/70zł