Brazylia: profil turysty

W 2014 r. po raz pierwszy w historii liczba zagranicznych turystów odwiedzających Brazylię przekroczyła magiczną granicę 6 mln i wyniosła dokładnie 6,4 mln. W 2013 roku było to 5,8 mln, czyli odnotowano wzrost o ok. 10%.

Być może rok 2014 nie jest do końca miarodajny, ze względu na Mundial, którego Brazylia była gospodarzem, a wielkie imprezy zawsze przyciągają rzesze turystów. Co nie zmienia faktu, że rekord padł, a my postanowiliśmy przyjrzeć się, kto najchętniej odwiedza Brazylię (dane dziennika Folha de S. Paulo).

Najwięcej zagranicznych turystów przyjechało rzecz jasna w czerwcu – ponad milion (w czerwcu 2013 roku zaledwie 350 tys.). Pierwsze miejsce na liście narodowości zajmuje Argentyna z 1,7 mln turystów. Kolejne miejsca należą do USA (656 tys.) i Chile (336 tys.). Odwiedzający dostali się do Brazylii drogą powietrzną (ponad 70%), a w mniejszym stopniu lądową (ponad 27%). Większość turystów wkroczyła na terytorium Brazylii w São Paulo (2,2 mln), Rio de Janeiro (1,6 mln) oraz w graniczącym z Argentyną stanie Rio Grande do Sul (prawie milion).

6,4 mln turystów to niemało, jednak Brazylia nie może się równać pod tym względem z liderami światowych rankingów. Na przykład Francję w 2014 r. odwiedziło 84 mln turystów. Kolejne miejsca na turystycznej liście zajmują Stany Zjednoczone, Hiszpania, Chiny oraz Włochy. Całkowita liczba zagranicznych turystów na świecie w ubiegłym roku przekroczyła miliard. Zatem odsetek, jaki przypadł w udziale Brazylii stanowi zaledwie 0,0064% tej sumy.

Co turyści myślą o Brazylii, możecie przeczytać tutaj.