Wystawa zdjęć z faveli

W przyszłym tygodniu w Muzeum Republiki zostanie otwarta wystawa niepublikowanych dotąd zdjęć, przedstawiających życie mieszkańców faveli w Rio de Janeiro w latach 60-tych ubiegłego wieku.

Zdjęcia są dziełem amerykańskiego fotografa Anthony’ego Leedsa, który mieszkał w favelach Morro do Tuiuti i Jacarezinho w latach 60-tych. Poza aspektem artystycznym, interesowały go także kwestie społeczne i życie codzienne favelados. Zebrał bogaty materiał, który może służyć również współczesnym socjologom. Fotograf zmarł w 1989 r., a zdjęcia zostały przekazane jednej z fundacji z Rio przez jego żonę Elizabeth, która również mieszkała w ubogich dzielnicach miasta i razem z mężem prowadziła badania, skupiając się na zagadnieniach politycznych.

Wystawa wpisuje się w obchody 450-lecia istnienia miasta. Kuratorzy wystawy podkreślają, że chociaż materiał powstał kilkadziesiąt lat temu, jest nadal aktualny. Favele wciąż są niebezpiecznym miejscem, a ich lokatorzy są źle postrzegani przez mieszkańców lepszych dzielnic. Tymczasem favele widziane i pokazane przez Anthony’ego Leedsa nie są miejskim gettem, lecz nieodłączną częścią miasta. To stąd wywodzi się siła robocza, na przykład kelnerzy czy portierzy.

Wystawa “O Rio que se queria negar: as favelas do Rio de Janeiro no acervo de Anthony Leeds” potrwa od 22 września do 17 stycznia 2016 r. w Museu da República, Rua do Catete, 153.