„Świat oczami Macunaimy” – podsumowanie

Skąd wzięła się nazwa Szkoła Samby? A dlaczego samba nie jest dominującym stylem muzycznym w Brazylii? Gdzie pracował Luis Gonzaga kiedy przyjechał do Rio de Janeiro? A dlaczego Carmen Miranda mówiła „Bananas is my business”? Na te i inne pytania znaleźliśmy odpowiedź podczas 2-godzinnej prezentacji pt. MUZYCZNY PEJZAŻ KULTURY BRAZYLIJSKIEJ. WYBRANE POSTACIE, poprzedzającej Święto Niepodległości Brazylii. Spotkanie odbyło się w restauracji Warszawa Kulturalna na ul Żurawiej 6/12.

Prezentację prowadził promotor kultury latynoamerykańskiej w Polsce, kolekcjoner muzyki i prezenter radiowy Paweł Kucharczuk. Znany z takich projektów jak Warszawski Festiwal Wielokulturowy, Festiwal Bom Dia Brasil czy Festiwal Planeta Latina.

Na spotkanie przyszło około 20 osób. Atmosfera była iście brazylijska, pełna dowcipów i zaskakujących pytań. Uczestnicy mogli poczuć karnawał, dotykając kostiumów tancerek samby czy popróbować gry na tradycyjnych instrumentach brazylijskich.

Luźna forma nie przeszkodziła w profesjonalnej syntezie wiedzy o epokach muzycznych w Brazylii oraz wybranych artystach poszczególnych stylów. Udało sie przybliżyć fenomen muzyki brazylijskiej wraz z ilustracjami multimedialnymi.

Pilot spotkania „Świat oczami Macunaimy”, uważamy za bardzo udany. Na pewno niebawem znowu się spotkamy. Dziękujemy i do zobaczenia.