rio de janeiro

Jak się żyje w Rio? Średnio.

Brytyjska agencja analityczna związana z tygodnikiem „The Economist” zbadała jakość życia w 140 miastach na świecie. Najlepiej żyje się w australijskim Melbourne. A jak wypadły miasta w Brazylii? Raczej słabo. Sklasyfikowane najwyżej Rio de Janeiro, znalazło się dopiero na 91 miejscu. Zaraz za nim, na 95. miejscu wylądowało São Paulo. Inne miasta z Ameryki Południowej poradziły sobie nieco lepiej: Buenos Aires zajęło 62. pozycję, Santiago 64., a Montevideo 68. Mexico City zostało umieszczone niżej niż brazylijskie metropolie: na 106. miejscu.

Na czele rankingu, zaraz za Melbourne, znalazły się: Wiedeń (Austria), Vancouver (Kanada), Toronto (Kanada), Adelaide (Australia) i Calgary (Kanada). Listę zamykają: Damaszek (Syria), Dhaka (Bangladesz), Port Moresby (Papua Nowa Gwinea), Lagos (Nigeria) i Trypolis (Libia). Warszawa sklasyfikowana w 6. dziesiątce, została zaliczona do grona miast, które najbardziej poprawiły jakość życia swoich mieszkańców.

Przy tworzeniu rankingu najlepszych miast do życia, brano pod uwagę 5 kategorii: infrastrukturę, edukację, kulturę i środowisko naturalne, opiekę zdrowotną i bezpieczeństwo.