Nasze dokonania

1. Festiwal Kultury Brazylijskiej BOM DIA BRASIL

Naszym nadrzędnym działaniem jest coroczny Festiwal Kultury Brazylijskiej Bom Dia Brasil, który odbywa się w Warszawie nieprzerwanie od 12 lat i na stałe wpisał się już w harmonogram kulturowych wydarzeń stolicy. Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w 2003 roku. Pierwszych 12 edycji odbywało się jesienią, od 2014 roku zdecydowaliśmy się przenieść Festiwal na czerwiec uznając iż będzie to lepszy czas na słoneczną zabawę. Każda edycja ma swój motyw przewodni, wokół którego staramy się organizować poszczególne aktywności edycji. Przyświecały nam m.in. takie hasła jak: „Rio de Janeiro i Warszawa – miłość, która się nie kończy”, „Pernambuco – Kwiat Północnej Brazylii”, „Jedność w różnorodności” czy „Mundial – Brazylia 2014”.

BOM DIA BRASIL 2015

Tematem przewodnim trzynastej edycji Festiwalu był region Amazonii, nie zabrakło również zagadnień z dziedziny ekologii. Próbowaliśmy odpowiedzieć na pytania: Jakie znaczenie ma rzeka dla miasta? Czy Amazonia to tylko region w Brazylii, czy także miejsce, które odgrywa ważną rolę w ekosystemie naszej planety? Czego możemy się nauczyć od Indian z Amazonii? Podczas panelu dyskusyjnego dowiedzieliśmy się, jak w XXI wieku wygląda życie społeczności, zamieszkujących ten rejon świata. Rozmawialiśmy na ten temat z zaproszonymi gośćmi, m.in. z podróżniczką Beatą Pawlikowską oraz prof. Marcią Grisotti z uniwersytetu w Santa Catarina. Nieodłącznym elementem festiwalu są pokazy filmowe. W tym roku obejrzeliśmy filmy: „Amazônia Eterna”, „Zabawa w Boga” oraz rodzinny film „Przygody Małpki Sai”. Festiwal nie mógłby się odbyć bez festy i tradycji stało się zadość – bawiliśmy się w klubie Trzy Kolory przy dźwiękach samby w wykonaniu Daniela Ondaro i zespołu The Shy Birds. Festiwal zamknęliśmy w upalną niedzielę, Miasteczkiem Brazylijskim w Forcie Sokolnickiego. Podczas kilku festiwalowych dni nasi goście mogli nauczyć się samby, forró, capoeiry, posmakować brazylijskich przysmaków. Widzimy się znowu w przyszłym roku!

BOM DIA BRASIL 2014

Festiwal Bom Dia Brasil w czerwcu 2014 roku nie mógłby się odbyć bez poruszenia tematyki, która wzbudzała w tym okresie entuzjazm nie tylko wśród wielbicieli kultury brazylijskiej, ale także wśród fanów futbolu na całym świecie – mistrzostw świata w piłce nożnej. Motyw ten towarzyszył nam przez cały okres trwania Festiwalu. Jednym z ważniejszych elementów programu była debata na Stadionie Narodowym w Warszawie pod hasłem „Copa do Mundo – Brasil 2014”. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele środowiska akademickiego, znawcy futbolu latynoamerykańskiego, sędziowie piłkarscy, dziennikarze i wszyscy ci, którym rozwój Brazylii nie jest obojętny.

 W trakcie Festiwalu nie zabrakło nastrojowych dźwięków takich brazylijskich artystów, jak Zec Afonso, Djavan czy Caetano Veloso. Usłyszeliśmy je w autorskiej aranżacji i interpretacji multiinstrumentalisty João Balão podczas koncertu „Pieśni Atlantyku”, który odbył się w ramach oficjalnego otwarcia Festiwalu w Domu Kultury Śródmieście. W programie znalazły się także przegląd kina brazylijskiego, monodram „Garrincha” oraz Targi Latino, których uczestnicy podczas słonecznej niedzieli w Parku Szczęśliwickim mogli zapoznać się z różnymi smaki i kolorami Brazylii. Wielkim finałem całego wydarzenia była impreza Festa Grande do Bom Dia Brasil 2014, która tym razem odbyła się w restauracji Trzy Kolory. Wszyscy byli oczarowani zjawiskowymi tancerkami rewii As Belezas do Brasil oraz niezapomnianą batucadą w wykonaniu zespołu Ritmo Bloco oraz pokazami grupy Capoeira Camangula.

BOM DIA BRASIL 2013

11. edycja Bom Dia Brasil odbyła się pod hasłem „Jedność w różnorodności”. Jej celem było ponowne zachęcenie warszawiaków i wszystkich gości do poszerzania wiedzy o Brazylii i motywowanie ich do osobistego poznania kraju, ludzi i ich kultury, której bogactwo płynie właśnie z owej tytułowej „jedności w różnorodności’. Szczególnie staraliśmy się podkreślić obecność polskiej imigracji na brazylijskim Południu oraz ludności tubylczej na Północy, w Amazonii.

Na rozpoczęcie Festiwalu odbył się koncert Polsko-Brazylijskiego projektu „Trzcina Cukrowa” grającego największe przeboje bossanovy, samby i MPB. W kolejnych dniach zaproponowaliśmy uczestnikom m.in. panel dyskusyjny, projekcje filmów, warsztaty samby czy weekendowe Targi Latino w centrum handlowym Blue City. Jak co roku nie zabrakło również Festy karnawałowej pod hasłem „Soy Loco por ti, America”, podczas której odbyła się pierwsza edycja wyborów Polish Samba Queen organizowanych przez szkolę Steps4salsa.

BOM DIA BRASIL 2012

W październiku 2012 roku odbyła się jubileuszowa 10. edycja Festiwalu Bom Dia Brasil: „10 Anos de Magia do Brasil em Varsóvia”. Był to niezapomniany owoc wiary, pasji, dobrej woli oraz ciężkiej pracy wielu osób i stał się historią zapisaną w wielu sercach. Celebracja 10-lecia była niezapomnianym i uroczystym podsumowaniem dotychczasowych działań oraz kolejnym inspirującym spotkaniem z kulturą i sztuką Brazylii. Jak zawsze w programie nie zabrakło pokazów filmów brazylijskich, panelu edukacyjnego oraz imprezy festiwalowej, które w tym roku odbyła się w klubie Blue Cactus & Iguana Lounge. Ponadto mieliśmy przyjemność zaprezentować gościom niesamowity monodram „Garrincha – samba i śmierć” w wykonaniu Jarka Kaczmarka ze stowarzyszenia Grupa Studnia O. Festiwal zakończyliśmy klimatycznym spotkaniem dla dzieci, brazylijskim popołudniem z mnóstwem atrakcji edukacyjnych i sportowych dla najmłodszych. 

2. Organizacja licznych imprez tanecznych w klimacie latynoskim

3. Organizacja pokazów filmowych

4. Współorganizacja Targów Latino, m.in. w centrum handlowym Blue City

5. Prowadzenie serwisu brazylijskiego oraz profili w kilku serwisach społecznościowych rozpowszechniających informacje na temat Brazylii