Kim jesteśmy

Idea Fundacji Macunaima powstała wśród grupy ludzi od lat związanych z szeroko pojętą kulturą krajów Ameryki Łacińskiej. Członkami Fundacji są absolwenci Instytutu Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich oraz Centrum Studiów Latynoamerykańskich UW, jak również pasjonaci wielokulturowości i rodowici Latynosi.

Łączy nas wspólna idea przybliżenia mało znanej różnorodności kultur Ameryki Łacińskiej oraz pokazania bogactwa kultury polskiej w krajach portugalsko i hiszpańskojęzycznych.

Paweł Kucharczuk – popularyzator wielokulturowości w Polsce, kolekcjoner muzyki, prezenter radiowy (Jazz Radio, Radio Pin, radio RDC) oraz animator wydarzeń kulturalnych. Współtworzył m.in. takie projekty jak: grupa twórcza Primitivo, Clue Źródło – Scena Muzyki Świata, projekty edukacyjne Stowarzyszenia Kultury Brazylijskiej, festiwal „Planeta Latina” oraz trzy edycje Warszawskiego Tygodnia Wielokulturowego. Prowadzi programy radiowe promujące kulturę brazylijską. W Rio de Janeiro robił dokument o kulturze życia Cariocas dla telewizji TVN STYLE pt. „Kuźniar w Rio”. Ma na koncie wiele prestiżowych imprez w Polsce i za granicą.

Natalia Wojciuk – byłaby zwykłą panią od online marketingu, gdyby w 2007 roku w jej życiu nie pojawiła się samba i nie uświadomiła jej, że Natalia najprawdopodobniej urodziła się nie na tej półkuli, co trzeba. Zakochana w głosie Beth Carvalho, salvadorskiej szkole tańca Fundação Cultural do Estado da Bahia, aranżacjach Monobloco, churros ze stacji metra Botafogo i ciepłym dźwięku surdo. W Fundacji Macunaima dba, aby o naszych działaniach wiedziały media i cały internet.

Anna Tomasiewicz – pasjonuje się Brazylią od podstawówki; oddana fanka Ayrtona Senny i zespołu Ara Ketu. Do tej pory siedem razy podróżowała w różne miejsca Brazylii, odkrywając w sobie duszę bahiany. W planach dalsze podróże, więc dusza może ulec kolejnym przeobrażeniom. Autorka stron o brazylijskich regionach i miastach w polskiej edycji wikitravel. Prowadzi też portal o Brazylii caipiroska.pl. W Fundacji od grudnia 2014, zajmuje się komunikacją i administrowaniem stroną www.macunaima.pl.

Marta Płońska – absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, na pracę dyplomową przygotowała projekt Instytutu Iberoamerykańskiego w Warszawie. Od lat zafascynowana kulturą krajów Ameryki Południowej i Środkowej oraz Półwyspu Iberyjskiego, jednak w jej sercu niezaprzeczalnie króluje Brazylia. Zafascynowana architekturą Oscara Niemeyera, zasłuchana w batucadzie, zauroczona kolorami karnawału.

Ewelina Jakimowicz – absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, specjalizuje się w zarządzaniu kulturą i filmoznawstwie. Pasjonatka języków obcych, jak również historii i różnorodności Ameryki Łacińskiej, zwłaszcza bogactwa kultury brazylijskiej. Jej zainteresowania skoncentrowane są także wokół dziejów Polski, dziedzictwa narodowego oraz tematyki polonijnej.

Kasia Rawska – absolutnie zakręcona na punkcie Ameryki Łacińskiej i wszystkiego co z nią związane, studentka kulturoznawstwa Ameryki Łacińskiej i Karaibów na UW; w 2014 podróżowała po Argentynie, teraz intensywnie uczy się portugalskiego, bo kolejnym celem jej podróży jest Brazylia; tańczy reggaeton i stawia pierwsze kroki w kuduro, a w Brazylii ma nadzieję nauczyć się samby.

André Mafra – perkusista oraz tancerz samby, pochodzący z Brazylii. Założyciel oraz członek zespołu taneczno-muzycznego Sambalada, który miał przyjemność współpracować z gwiazdami polskiej estrady przy różnych projektach telewizyjnych (TVP 1, 2, TVN, POLSAT), między innymi: Taniec z Gwiazdami, Idol, MTV, VIVA, Europa da się lubić oraz przy oprawie taneczno-muzycznej wielu gal i reklam.

Monika Ścibor – wszystko robi na opak: w Brazylii lepiła pierogi, tańczyła oberka i uczyła języka polskiego; w Polsce je feijoadę, tańczy sambę i mówi po portugalsku. Wraz z Fundacją Szkoła Liderów szkoli Brazylijczyków polskiego pochodzenia jak skutecznie promować polską kulturę. Rękoma brazylijskich artystów wymalowała murale na łódzkich budynkach w ramach galerii miejskiej Urban Forms. Jako członkini Fundacji Kultury Brazylijskiej Terra Brasilis popularyzuje te oblicza Brazylii, które odbiegają od powszechnie znanych stereotypów. I od trzech lat z radością przyczynia się do tego, aby w ramach Festiwalu Bom Dia Brasil, zamieniać Warszawę w jedno z tropikalnych miast w Brazylii!

Współpracują z nami również: Małgosia Kołtun, Aleksandra Rutyna, Darek Kruczek, Monika Jaszczyk